Хто пробудить совість в громадян та захистить ліс від сміття?

dscn7069Боротьба зі сміттям в Україні – не новина. Щодня у всіх на слуху з ефірів теле-радіопрограм, на сторінках преси новини, обговорення, роздуми, інтерв’ю про вражаючі цифри і факти ситуації, що склалась із побутовими відходами і особливо актуальна сьогодні. На ту ж прикрість, лідирує сміттєзвалищами місто – культурна столиця України – Львів…
Але, коли у великих містах вщент наповнюють сміттєві баки так, що аж непотріб блокує прохід на тротуарах, то мешканці менших провінційних, сільських місцевостей знаходять інше місце для побутових відходів – головне, щоб подалі від дому – навколишній ліс.
Не так давно натрапила на галявину, де красувались налиті сонцем запашні суниці. Ото повезло – зраділа і уже взялася збирати ягоди, як оминула кущ, а там – величезна купа сміття, яке уже вітер встиг понести далі. Хтось вирішив так «прилаштувати» те, що не потрібне їм у господі. А природі воно навіщо? Адже ж ще зі школи знають про шкідливість побутових відходів навколишньому середовищі у їх по-перше дуже довгому повільному розкладанні, а по-друге – негативні впливи…. Тож обважнілі рубінові голівки суниць розгублено визирали з-поміж жахливо-неприродних їм речей. Хто тепер ними посмакує і кого тепер порадують?..
І на жаль, це не єдина картина засмічення наших чарівних лісів. І на що тільки можна натрапити! Соромно і немає слів до таких дій господарів.
«Дуже прикро, коли ідеш лісом і виявляєш, що знову хтось вивіз нову купу сміття, – коментує з цього приводу лісничий Головнянського лісництва Сергій Бліндарук. – Навколо природа, так гарно, а тут… Ми ж мусимо наводити порядок, стараємося прибирати. Часто емоції переповнюють – як викликати совість у громадян? Я завжди наголошую майстрам лісу: побачив – прибери! Може той, хто викинув, буде ще раз проїжджати біля цього місця і йому стане соромно за свій вчинок, коли побачить, що хтось прибрав після нього.»
У лісництвах періодично проводяться акції із прибирання лісових масивів, залучаючи школярів навколишніх сіл. Проблема сміттєвого хаосу – глобальна. Лісівники ж відчайдушно боряться із цим. У місцях, де встановлені бесідки – малі та великі рекраційні пункти – є ями для сміття та смітники. Для пробудження свідомості – встановлено чимало аншлагів із закликами – «Прибери після себе», «Залиши ліс чистим», або ж наглядна агітація про шкідливість побутових відходів. Викидання сміття у лісі – лісопорушення, яке карається адміністративним стягненням. Але такі порушники діють обачно і впіймати їх на гарячому вдається рідко. На сьогодні у ДП «Любомльський лісгосп» зафіксовано 5 вчинків засміченості лісових масивів, сплачено 2125 грн. за відшкодування збитків, нанесених лісовому господарству.
Не втомлюємось закликати – бережіть ліс – свою другу домівку.

Люба Хвас, прес-служба ДП «Любомльський лісгосп»

dscn7071 dscn7070 dscn7069 dscn7068 dscn7067