Сезон відпусток: На відпочинок – до Шацьких озер

dsc_0551_У Шацькому національному природному парку – новий керівник. Відповідно до наказу №199 голови Державного агентства лісових ресурсів України ним став Віталій Цвида. Голова Шацької райдержадміністрації Василь Голядинець вже представив його трудовому колективу. Незабаром буде місяць, як новий очільник на посаді. Журналісти «Волинської газети» попросили його поділитися своїм баченням розвитку та діяльності ШНПП.

– Віталію Івановичу, чи вже обжилися на новій посаді?
– Правду кажучи, з першого ж дня навалилося стільки справ, що про це ніколи й думати. Літо ж бо, у розпалі сезон відпочинку, для керівника є чим зайнятися.
– Як проходило ваше призначення?
– Була співбесіда у держлісагетстві. Ми спілкувалися з заступником голови Володимир Бондарем. Він розділяє моє бачення проблематики чи не найвідомішого в Україні Шацького національного природного парку. Щоправда одразу обмовлюся, Володимир Налькович дав місяць випробувального терміну, тож зараз я т. в. о. директора.
– Ви уродженець цього краю і знаєте всі болючі точки національного природнього парку. На чому акцентуєте щонайперше?
– Так, я маю власний погляд на подальший розвиток і національного парку, і цього унікального лісоозерного краю. Зайве говорити, про мій патріотичний менталітет і державницькі інтереси. Бачення майбутнього є. Втім, щиро зізнаюся, що вникнути в усі ділянки роботи ще не встиг. Сьогодні ж акцентую свою діяльність на розвитку рекреаційних можливостей парку. Адже вже розпочався сезон, почали їхати люди, тож потрібно для них створити бодай мінімальні умови, аби вони максимально комфортно відпочили і порадили приїхати до нас своїм друзям.
– Що для цього робите?
– Зараз займаємося облаштуванням центрального пляжу у с. Світязь. Це, якщо хочете, наша візитівка. На очах все міняється. З’явилися ошатні бесідки, красиві дощані доріжки, біотуалет. Архіважливо вчасно вивезти сміття з рекреаційних пунктів та центрального пляжу с. Світязь.
– Де можуть зупинитися відпочивальники?
– Ми маємо два наметових містечка – «Незабудка» у с. Світязь та «Запісочне» на оз Пісочне. А ще у нас є рекреаційні пункти «Гушівський хутір» (він знаходиться за турбазою неподалік «Гарту») і «Полісянка» на озері Пісочне. До послуг туристів і три екологічних стежки. У найближчих планах – розробка ще кількох туристичних маршрутів, аби відпочивальникам у нас було цікаво.
– Чи багато відпочивальників уже на наших озерах?
– Поки що такою статистикою не володію. Але при в’їзді до Національного природного парку у Венському ми вже розпочали і моніторинг, і контроль, і екологічний збір за перебування на території Шацького національного. За статистикою попередніх років, Шацькі озера за сезон відвідує від 50 до 100 тис. відпочивальників.
– Чи не забуваєте за туристами своїх охоронних зобов’язань?
– Цим у нас займаються працівники державної лісової охорони. Є спеціальний відділ боротьби з браконьєрами та крадіями лісу. Охорона лісових і водно-болотних угідь – для нас пріоритетні. Так само непримиренно боротимемося з незаконним полюванням та вирубками лісу, нищенням червонокнижних видів. Проблема у тому, що чимало працівників задіяно на посту в урочищі Венське, що при в’їзді до Національного парку.
Вони збирають плату за в’їзд і перебування на території парку. Це викликає певне напруження, та ми намагаємось робити усі роботи вчасно і якісно.
На майбутнє маємо надію, що пост «Венське» вдасться привести до європейських стандартів.
– Що мається на увазі?
– У Європі в подібних місцях ніхто з простягнутою рукою не стоїть. Облаштовуються відповідні автомати, де кожен приїжджий може підійти, заплатити потрібні кошти і бути спокійним, що до тебе ніхто не матиме претензій. Це дасть можливість звільнити працівників держлісоохорони. Наші працівники над цим вже працюють.
– Що буде з науковою роботою?
– Дійсно, у НПП працює науковий відділ, який очолює Василь Матейчик. Там шість штатних одиниць. Він дуже важливий для національного парку. Зараз думаємо, як би залучити до наукової роботи наше молоде талановите покоління. До того ж, у цій царині національний природний парк співпрацює
з Київськими, Львівськими і Луцькими вишами, Шацьким лісовим коледжом ім. Валентина Сулька. На території національного парку є чимало баз науково-дослідних університетів й інститутів. Тож з науковим супроводом буде все гаразд. На вересень заплановано провести П’яте засідання транскордонної комісії українсько-польсько-білоруського біосферного резервату «Західне полісся». Будемо зустрічатися з нашими колегами із Білорусі та Польщі. Зустріч проходитиме на території санаторію «Лісова пісня». Будуть присутні представники Міністерства екології та Державного агентства лісових ресурсів.
– На території національного парку багато різних будиночків відпочинку і баз, які живуть за своїми законами. Чи є можливість їх перевірити, скоординувати свою роботу?
– Справді, у нас більше ста різноманітних баз. Працюємо з їхніми керівниками, намагаємося знайти спільне бачення і порозуміння.
– Чи є порозуміння зі владними структурами?
– Так, у цьому в нас є конструктивна співпраця. Цього вимагає і життя. Адже з кожним роком потім туристів збільшується. Крим закрився і люди їдуть до нас. Ми намагаємося об’єднати наші зусилля і зробити все від нас залежне, аби їм було тут комфортно, а Світязь став не просто сьомим дивом України, а й визнаною здравницею у світі.
Інтерв’ю вів Сергій ЦЮРИЦЬ.
Фото автора.
Довідково: Віталій Цвид народився 7 жовтня 1982 р. в с. Голядин. Після закінчення школи з відзнакою вступив на навчання до Шацького лісового технікуму ім. В. Сулька, який також закінчив з відзнакою. Вищу освіту здобув у Львівському національному лісотехнічному університеті України.
Працював у Шацькому лісовому коледжі, а 2006 р. був обраний депутатом Грабівської сільської ради та її секретарем. З січня 2017 р. Віталій Цвид виконував обов’язки Грабівського сільського голови.
Одружений, разом із дружиною виховують трьох дітей.